Tisková zpráva 7.5.2008

Projekt naučná stezka Češov – Vysoké Veselí

Hlavním cílem Sdružení stezka Češov – Vysoké Veselí o.s. je vybudování naučné stezky mezi obcemi Češov a Vysoké Veselí. Plánovaná trasa naučné stezky by měla měřit zhruba 18 kilometrů, povede obcemi Češov, Kozojedy, Sběř, Velešice, Volanice a městem Vysoké Veselí. Na trase stezky chceme instalovat celkem 12 informačních tabulí a několik laviček.

Nachází se zde řada turisticky zajímavých míst, například kulturní památky Češovské Valy, kostel sv. Václava s polygonální dřevěnou zvonicí v Kozojedech, kostel nanebevzetí Panny Marie ve Velešicích, kostel Sv. Mikuláše Tolentinského ve Vysokém Veselí, měšťanský dům s podloubím z roku 1586 ve Vysokém Veselí a zámek ve Volanicích. Mezi kulturní památky patří i některé pískovcové sochy. Plánovaná trasa naučné stezky prochází přírodní památkou Veselský háj. Tato přírodní památka patří také mezi navržené evropsky významné lokality soustavy Natura 2000. Další navrženou evropsky významnou lokalitou soustavy Natura 2000 v blízkém okolí je lokalita Cidlina – Javorka. Mile překvapí překrásné výhledy na Jičínskou pahorkatinu a Krkonoše z vrchu Kákovice a výhled na Mariánskou zahradu a Krkonoše z vrchu Holý u Češova.

Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) vybral projekt našeho sdružení k financování z Programu rozvoje venkova. Většina nákladů projektu bude uhrazena díky této dotaci. Smlouvu o dotaci jsme podepsali 2. května 2008.

Značení stezky a instalace informačních tabulí bude probíhat v prvních dvou týdnech července 2008. V tomto termínu pořádáme krátkodobý dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, na který přijede 8-10 dobrovolníků, většinou mladých lidí z ciziny. Zajistíme jim ubytování a stravu a oni nám bez nároku na peněžní odměnu budou pomáhat značit a budovat stezku. Dorozumívacím jazykem bude angličtina.

Fotografie z trasy naučné stezky:

kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velešicesocha Sv. Václava, Češov

 
tiskova_zprava_7.5.2008.txt · Poslední úprava: 2008/05/10 14:17 autor: marenka     Nahoru