Putování po stezce 2015

Zveme Vás na tradiční putování po stezce, které se letos uskuteční v sobotu 18. července.

Start: na kterémkoli kontrolním stanovišti putování (od 9:00 do 15:00)

Kontrolní stanoviště: Kozojedy (kostel), Velešice (kostel), Kákovice (vyhlídka), Vysoké Veselí (kostel), Hradíšťko (kostel), Volanice (hřiště), Slatiny (kostel)

Cíl: ve Velešicích (do 16:00), Češově (na návsi, od 13:00 do 15:00), na Kákovicích (do 15:15), - pamětní list získá každý, kdo v kterémkoli z cílových stanovišť předloží startovní lístek se třemi razítky

Trasy putování: 5-35 km

Kudy: většinou po trase naučné stezky, podrobné informace o trasách na všech kontrolních stanovištích

Jak: pro putování doporučujeme použít kolo, ale povoleny jsou i všemožné další způsoby putování: pěšky, na koni, na koloběžce, na chůdách, na koni nebo na oslu... děti a domácí mazlíčky vezměte s sebou!

Co Vás čeká: les plný zvířátek (hra s tajenkou nejen pro děti), hledání pokladu a další hry ve Volanicích, HASIČI, prohlídky kostelů, zvonic, varhan, MINIKONCERT (tentokrát ve Velešicích), SETKÁNÍ S VARHANÍKEM, razítka, prohlídka pálenice, papírové Betlémy (v kostele ve Velešicích), posezení pod Velešickou lípou (finalistou ankety strom roku 2015) a tvoření pro děti i dospělé ve Velešicích ...

Startovné: dospělí 20,- Kč, děti zdarma

CO / KDE / KDY (aneb podrobný itinerář)

 • Les plný zvířátek Najdete všechna zvířata a vyluštíte naši tajenku? Pak Vás odměna nemine! Po celou dobu putování (9-16:00) mezi Velešicemi a Kákovicemi. Začít hledat můžete ve Velešicích i na Kákovicích - záleží jen na Vás:-)
 • Program u Velešické lípy: poseďte na lavičce pod finalistou číslo 3 ankety Strom roku 2015, vychutnejte si klid a pohodu... přečtěte si příběh lípy a podpořte zdejší lípu svým podpisem! A taky se tu nechte vyfotit! A chystáme i program pro děti... stanoviště ve Velešicích rozhodně zařaďte do svého programu!
 • Na Kákovicích bude taky hasičské auto a hasiči - prohlédněte si hasičskou techniku v klidu a pořádně zblízka! (od 10 do 14 - ještě upřesníme!)
 • Koncert ve Velešicích - Vychutnejte si akustiku renesančního kostela ve Velešicích a zaposlouchejte se do tonů elektronických houslí. Vstup ve sportovním oblečení povolen. Trvání koncertu cca 30 minut, zdržet se můžete, jak dlouho, nebo jak krátce budete chtít. Tentokrát zazní stejný koncert dvakrát - začátek v 10:30 a v 15:30.
 • Setkání s varhaníkem - již tradiční a velmi oblíbená prohlídka varhan se zasvěceným výkladem zkušeného varhaníka V. Turka (ve Velešicích, Vysokém Veselí), časy setkání s varhaníkem: 10:00, 11:10 h. Velešice, 12:00 Vysoké Veselí, na Hradíšťku bude po celou dobu putování přítomen varhaník T. Kulhánek, který Vám místní varhany předvede kdykoliv v době putování, v Kozojedech a ve Slatinách jsou varhany ve velmi špatném stavu, proto zde výklad neplánujeme).
 • Hry pro děti s hledáním pokladu Kdo chce najít poklad, nechť se zastaví na hřišti ve Volanicích. Úspěšné hledače čeká odměna! Po celou dobu putování (9-15:15)
 • Pozorování přírody u Sběřského rybníka letos zde bude samoobslužný kontrolní bod, ale určitě se zastavte! najdete tu samolepku s razítkem a snad i něco navíc
 • Prohlídka pěstitelské pálenice a ovocného lihovaru v Češově Exkurze se zasvěceným výkladem zkušených palírníků budou probíhat od (upřesníme)
 • Hry na Kákovicích Zábava pro děti i dospělé. Zkuste chůzi na chůdách, hod na cíl a další klasické hry! Odměny pro všechny hravé! Po celou dobu putování (9 - 15:15)
 • Samoobslužný kontrolní bod v Češovských valech Zastavte se také v této zajímavé archeologické lokalitě... samoobslužný kontrolní bod tu bude čekat po celou dobu putování (9 - 15:15)
 • Prohlídky všech kostelů a většiny zvonic na trase Prohlédněte si kostely v Kozojedech, ve Velešicích, ve Vysokém Veselí, na Hradíšťku a ve Slatinách. Můžete se podívat na kúr, zkusit šlapat měch varhan... Všechny kostely budou otevřeny po celou dobu putování (od 9 do 15:15, ve Velešicích až do 16:00)

* Výstava historických fotografií Na chodbě sběřské hospody si prohlédněte malou výstavu historických fotografií. Najdete svého souseda? Po celou dobu putování (9 - 15:15), i jindy

Podrobnosti o trasách

Trasu si volí každý podle svého. Záleží jen na Vaši chuti, kondici, putovním prostředku.

Pokud toho chcete stihnout co nejvíce, začněte na tom kontrolním stanovišti, kam to máte nejblíže. Pořadatelé Vám poradí, kudy se vydat dál.

Putujícím s dětmi doporučujeme začít ve Vysokém Veselí nebo ve Velešicích. Mezi těmito stanovišti najdete spoustu atrakcí pro děti a hlavně trasa vede po polních a lesních cestách - v obcích po chodnících a místních komunikacích. A je opravdu krátká (cca 5 km).

Pro zdatnější putující doporučujeme trasu pro pěší a terénní cyklisty (vhodná též pro pejsky), i tato trasa vede vesměs o polních, lučních a lesních cestách - v obcích po chodnících a místních komunikacích. Kontrolní body na trase: Hradíšťko, Vysoké Veselí, Kákovice (vyhlídka), Velešice (kostel)

Pro zdatné cyklisty: klasický okruh stezky prodloužený o Slatiny a Hradíšťko (cca 35 km)

Občerstvení: na trase je běžně otevřeno několik občerstvovacích zařízení, například potraviny na náměstí ve Vysokém Veselí (běžná otevírací doba), hostinec u rybníka ve Vysokém Veselí (tady i vaří a taky tady mají zmrzlinu), hospoda ve Sběři, hospoda v Žereticích, hospoda ve Slatinách, ve Volanicích je malé občerstvení přímo u dětského hřiště

 
putovani_2015.txt · Poslední úprava: 2015/07/12 15:43 autor: marenka     Nahoru